A VOX FEMINA EGYESÜLET BEMUTATÁSA
Kórusunk 2014/2015-ös tanévben ünnepli fennállásának
35. évfordulóját.
Az 1979-80-as tanévben, 35 évvel ezelőtt, Komárom akkori városvezetők kezdeményezésére jött létre, az óvónőkből, tanítónőkből és tanárnőkből álló Pedagógus Nőikar, későbbi nevén Vox Femina Nőikar.
(Köszönet ezért, Bukó Józsefné Marikának, Németh Józsefné Ildikónak és Pirityi Károlyné Margitkának)
A kórus vezetését az első évben Hoffmann László győri orgonaművész vállalta, aki később évekig orgona-, ill. zongorakísérőnk volt. A karvezetést egy év után felesége, Kemenes Vera karnagy vette át. Ők ketten a kezdeti évektől összefogták és irányították, a jelenleg 25 fős kórust.
Próbáinkat 32 éven át, a Zeneiskolában, későbbi nevén, Egressy Béni Művészeti Iskolában tartottuk. Ez a helyzet 3 éve, Méry Anasztázia igazgatónő nyugdíjazása után megváltozott. A jelenlegi iskolavezetés sajnos nem biztosítja számunkra a legideálisabb próbatermet a Zeneiskolában, pedig itt van megfelelő hangszer és a színpadi próbához is itt a legmegfelelőbbek a körülmények. Hetente egy alkalommal, kedden van a próbaidőnk, 17.30-19.30-ig. Jelenleg a Kultsár István Szakközépiskolában próbálunk egy hordozható elektromos zongora segítségével, amit polgármesteri támogatásból vettünk.
Műsorunkban számtalan hazai és külföldi zeneszerző műve megtalálható. Az elmúlt 35 év alatt leggyakrabban Kodály Zoltán, Bartók Béla, Bárdos Lajos, Balázs Árpád, Liszt Ferenc, Karai József, Kocsár Miklós, Szokolay Sándor, Fasang Árpád, Halmos László és Medveczky Szabolcs műveit énekeltük. A zeneirodalom külföldi mesterei közül gyakran műsorra tűztük Mozart, Brahms, Palestrina, Britten, Pergolesi, Brahms, Verdi, Mendelssohn és Rauch darabjait. Szívünknek kedves, hogy Halmos László a Vox Femina Nőikar számára írt Zsoltár Szvitet, melyet szinte minden évben előadunk.
Három ősbemutató részesei lehettünk. Először 2000. január 30-án Balázs Árpád Komáromi Ének című oratóriumát, majd 2009. április 27-én Medveczky Szabolcs Komáromi Ünnepi Miséjét mutattuk be. Mindkét ősbemutatón Medveczky Ádám Kossuth-díjas karmester vezényelt. A próbák és a koncertek is felejthetetlen élményt jelentettek mindannyiunk számára.
2014. október 18-án közreműködői voltunk a Rakos Miklós hegedűművész által feldolgozott Brahms 10 Magyar táncának. A népszerű művek átdolgozása, az É-komáromi Concordia Vegyeskar, a Budapesti Kamarazenekar és a Vox Femina Nőikar előadásában csendült fel, az É-komáromi Duna Menti Múzeumban.
Nagy élmény volt valamennyiünknek pl. Erdélyben, a parajdi sóbányában énekelni, vagy Szlovákiában, egy félig romos kápolnában, ahová az eső elől menekültünk be. Készült velünk számtalan rádiófelvétel, részt vettünk minősítő hangversenyeken, ahol a legmagasabb fokozatot értük el, "Hangversenykórus Cum Laude" minősítést szereztünk. Évekkel ezelőtt megjelent egy CD-nk és egy remek DVD is készült a 30 éves Jubileumi Koncertünkről.
Tagjai vagyunk a Pedagóguskórusok Országos Társaságának, s állandó résztvevői vagyunk a Pedagóguskórusok Országos Találkozójának. Évente más-más magyarországi város ad otthont ennek a színvonalas rendezvénynek. 2013-ban az a megtiszteltetés ért bennünket, hogy a mi kórusunkat kérte fel az országos vezetés a kórustalálkozó megszervezésére. Az ország minden részéről érkeztek Komáromba a vendégek. 35 kórus, azaz több mint 1000 énekes fogadta el meghívásunkat a kétnapos találkozóra. A kórustalálkozót, a városunkat fenyegető dunai árvíz miatt június elején le kellett mondanunk, végül szeptember végén sikerült megrendezni. A találkozó megszervezését, a helyi Kempelen Iskola segítségével tudtuk megvalósítani.
Állandó résztvevői vagyunk tavasszal a Komáromi Napok rendezvénysorozatnak, az Ünnepi Emlékmisének Október 23-án az állami ünnepen, a 30 éve hagyományos Karácsonyi Koncertnek és az É-Komáromban rendezett Egyházzenei Találkozónak.
Komárom kulturális élete néhány éve átrendeződött, mert a helyi Csokonai Művelődési Központ megszűnt. A kórusunkat befogadó és támogató intézményi háttér megszűnésével működésünk bizonytalanná vált. Próbáltunk egyesületté válni, hogy önállóan működhessünk, hogy pályázhassunk. Negyedik próbálkozásra, 2013. év elején VOX FEMINA EGYESÜLET lettünk. Igyekszünk pályázni és támogatókat keresni, hogy a kórus továbbra is színvonalasan tudjon működni. Ne kelljen lemondani egy-egy vendégszereplést, mert anyagi helyzetünk miatt nem tudunk odautazni. Szerencsére Komárom város Polgármestere nagylelkűen támogat bennünket, ezzel segíti a kórus működését.
A 35 év alatt több mint 100-an énekeltek a kórusban. Volt aki csak egy évig, de volt aki több éven, évtizeden át, tagja volt a csapatnak. A 90-es években 40 fős volt a kórus, de napjainkban alig 25 fő énekel velünk.
Jó lenne, ha néhány zeneszerető, énekelni tudó fiatal csatlakozna hozzánk, és erősítené a Vox Femina Nőikar csapatát.
Keressük továbbá azokat a zeneszerető, kórusmuzsikát kedvelő cégeket, vállalkozókat és magánembereket, akiknek ebben a rohanó világban fontos a kultúra! Köszönjük, ha támogatnak bennünket!
Számlaszámunk: 63200030-11063427
VISSZAEMLÉKEZÉSEK A KEZDETEKRE
"Városunk kulturális életének alakulásában, a 70-es évek végén, a 80-as évek elején a Csokonai Művelődési Központ fiatal, ambíciózus vezetésével karöltve megszületett a gondolat, hozzunk létre egy városi pedagógus énekkart. A szervezőmunkának meglett az eredménye, összeállt egy 25 fős óvodai és iskolai pedagógus közösség, akiknek az élére Győrből sikerült karmestert hozni, ő volt Hoffmann László orgonaművész.
1980 januárjában megkezdődtek a próbák, de mindent az alapoknál kellett kezdeni, hiszen a kórustagoknak, a hat énektanár kivételével, nem volt zenei végzettsége. Volt viszont szép hangjuk és rendkívüli lelkesedésük. Tagja volt a kórusnak Pirityi Károlyné Margitka, aki vitathatatlan érdemeket szerzett a kórus összefogásában és későbbi fenntartásában.
1980 őszétől a Győri Tanítóképző Főiskola zenetanára, Hoffmann-né Kemenes Vera vette át a kórus irányítását. Ez újabb lendületet adott a közösségnek kiváló felkészültségével, jó értelembe vett maximalizmusával, szuggesztív erejével, de kiváló emberi tulajdonságaival is. Gyorsan bebizonyosodott, hogy kórus és karvezető egymásra találtak.
Könnyű felidéznem a Verára szegeződő tekinteteket, aki aztán az utolsó műsorszám zázása után boldog elégedettséggel és a jól megszokott, szertartásos mozdulattal könnyed puszit dob a kórus tagjainak. És felcsattan a taps, a közönségé, a rajongóké.
Nézzük őket, tapsoljunk és büszkélkedjünk, hiszen ők a mieink, Komáromé, a komáromiaké és a zeneszetető közönségé! "
Németh Józsefné, Ildikó
"Mintha tegnap lett volna az első próba a Csokiban. Aztán elszálltak az évek, mert ahol jól érezzük magunkat, ott repül az idő. Ide fáradtan is, néha félig betegen is, beültünk és elszálltak a gondok, erőt gyűjtöttünk a zenéből. A kedd volt az oázis és ma is az. Szinte hihetelen, de igaz, az évtizedek alatt nem volt köztünk veszekedés, intrika, mert sokakat megáldott az ég béketűréssel, másokat óriási humorérzékkel, megint másokat tapintattal, segítőkészséggel és mindnyájunkat a zene odaadó szeretetével."
Vass Péterné, Marika
"TÜKÖRCSEREPEK A KÓRUS ÉLETÉRŐL
Olyan szerencsésnek mondhatom magam, hogy énektanárként részt vehettem a kórus megalapításában. Anekdoták, legendák élnek bennem a múltról, hisz 19 évig énekeltem a kórusban. Ez nagy idő, pontosan akkot, amikor néhány kedves pályatársam már nem lehet közöttünk. A kórus létrejöttében nagy szerepe volt Pirityinné Margitka kórustársamnak, Némethné Ildikónak és Solecki Szilárdnak, akik óvónket, tanítónőket, ének-, és zenetanárokat, zeneszerető embereket szerveztek a kórusba. Emlékezetes számomra az első kóruspróba, mikor vártuk a karnagyot a Csokonai Művelődési Központba. Hoffmann László orgonaművész és karnagy elkezdte a maga komolyságával és zárkózottságával a próbákat. A következő évet már felesége indította, aki közösséget kovácsolt a délutánra már megfáradt pedagógusokból. Hoffmann-né Kemenes Vera karizmatikus egyéniség, aki intelligenciájával, széleskörű szakmai tudásával már első perctől belopta magát a szívünkbe. Sokat kellett és komolyan dolgozni, de mi altosok időnként huncutságainkkal megnevettettük őt.
A felejthetetlen utazások: Ausztria, Németország, Hollandia, Olaszország, Lengyelország, Szlovákia, Magyarország városai és a helybeli utazások a családokat is összekovácsolták, hisz ők itthon tartották a "frontot". Számomra a legnagyobb boldogság, hogy együtt énekelhettem a volt tanítványaimmal. 1967 óta tanítottam a Petőfi Sándor Általános iskolában, így sok tehetséges növendék került a gyermekkórusból a felnőtt kórusba. Vera a tehetséggondozást is felvállalta, az igényes hangképzéssel sok tehetséges szólistát nevelt.
Végezetül a tükörcserepeket összerakosgatva, Vera és a kórus hozzátartozik Komárom életéhez. Tiszteletet és méltóságot sugározva az emberi léleknek, mely így is lehet halhatatlan."
Windeisen Zoltánné Gyöngyi
NÉHÁNY EMLÉKEZETES ÉVSZÁM, ESEMÉNY:
1981 Komárom, Bartók centenárium a győri Bartók Gyermekkórussal
1982 Észak-Komárom, Kodály centenárium,
összkar: A Magyarokhoz, Vass Lajos vezényletével
1984 Komárom, az első Karácsonyi Koncert a Városházán,
azóta minden decemberben koncert a Zeneiskolában
1984 "Fesztiválkórus" minősítés
1985 Ausztria, Bécs
1986 Németország, Magdeburg-Unna-Dortmund
1988 Hollandia, Sneek-Amsterdam-Urk
1989 "Hangversenykórus" minősítés
1991 Budapest, Nemzetközi Kórusfesztivál
1992 Olaszország, Riva del Garda, Nemzetközi Kórusfesztivál
1993 Ausztria, Judendorf
1993 A Vox Femina Nőikar megkapta Komárom Pro Urbe díját
1994 Lengyelország, Lublin
1996 Németország, Naumburg-Elbenberg-Kassel
1997 Szlovákia, Ostadnice
1998 Csehország, Jedovice-Prága
1999 Győr, "Jubilate Deo" lemezkiadás
2000 Észak-Komárom, Balázs Árpád: Komáromi ének c. oratóriumának
ősbemutatója, vezényelt: Medveczky Ádám Kossuth-díjas karmester
2001 Ajka, Pedagóguskórusok Országos Találkozója
2002 Fót, Pedagóguskórusok Országos Találkozója
2004 Vác, Pedagóguskórusok Országos Találkozója
2004 Erdély, jutalomkörút a 25 éves Vox Femina Kórusnak
2005 Hoffmann-né Kemenes Vera megkapta Komárom Város Pro Urbe díját
2005 Szeged, Pedagóguskórusok Országos Találkozója
2006 Balatonfüred, Pedagóguskórusok Országos Találkozója
2007 Szlovákia, kirándulás Selmecbányára
2007 Budapest, Mátyás Templom Pedagóguskórusok Országos Találkozója
2008 Gyöngyös, Pedagóguskórusok Országos Találkozója
2008 Észak-Komárom, Dunamente Múzeum,
Medveczky Szabolcs: Komáromi Ünnepi Mise ősbemutatója
Vezényelt: Medveczky Ádám Kossuth-díjas karmester
2009 Péteri, Nyitott Templomok a péteri Evangélikus Templomban
2009 Komárom, Jézus SzíveTemplom,
Medveczky Szabolcs: Komáromi Ünnepi Mise
2010 30 éves a Vox Femina Nőikar Jubileumi Hangverseny a
Jézus Szíve Templomban
2011 Szekszárd, Pedagóguskórusok Országos Találkozója
2012 Január 22. Megalakul a VOX FEMINA EGYESÜLET
2012 Vendégszereplés Naumburgban, Komárom testvérvárosának meghívására
2013 Pedagóguskórusok Országos Találkozója Komáromban
szervező a Vox Femina Kórus
2014 "Happy Komárom" video bemutatása a városról,
a Vox Femina Kórus közreműködésével
2014 Múzeumok Éjszakája a Monostori Erődben
2014 Brahms-koncert, É-Komárom Duna Mente Múzeum, ősbemutató
Rakos Miklós hegedűművész: Brahms 10 magyar táncának feldogozása
énekkarra és kamarazenekarra
2015 Brahms-koncert, Komárom, Városháza